Той участва в бизнес форум в сферата на ИТ и дигитализацията „Таланти и партньори: партньорства за бъдещето“ в Мюнхен с участие на български и баварски фирми
Работим активно за насърчаване на бизнеса в България и за развитие на ИТ сектора. Въпреки динамичните политически развития има устойчивост в приоритетни области като високи технологии, включително ИКТ, микроелектроника, иновации в отбраната и др. Екосистемата в България се развива и се отварят нови възможности пред нея. Това заяви зам.-министърът на иновациите и растежа проф. Георги Ангелов по време на бизнес форум в сферата на ИТ и дигитализацията „Таланти и партньори: партньорства за бъдещето“.
Конференцията се проведе в Генерално консулство на Република България в Мюнхен под егидата на генералния консул Стефан Йонков. В събитието участваха представители на над 50 български и баварски компании от ИТ сферата.
Зам.-министърът, който е и съпредседател на Постоянната междуправителствена комисия „България-Бавария“, подчерта на форума, че е от изключителна важност задълбочаването на сътрудничеството в ИТ сектора между България и Бавария, като ги насърчи да надграждат партньорствата чрез нови проекти.
Той добави още, че включването на България в инициативите по Европейския акт за интегралните схеми (ЕU Chips Act) ще засили конкурентоспособността и устойчивостта на страната ни в областта на полупроводниковите технологии и приложения. Пред участниците представи и възможностите за подкрепа на бизнеса по линия на Министерството на иновациите и растежа, Българската агенция за инвестиции и Фонда на фондовете. „Финансовите инструменти от ФнФ са насочени за развитие на утвърждаващи се иновативни предприятия и за стартъпи“, уточни той. Ангелов информира и за възможностите за бизнеса, които предлагат Ускорителят на отбранителните иновации за Северния Атлантик (DIANA), Иновационният фонд на НАТО и Европейската комическа агенция.
По време на събитието, което беше организирано с подкрепата на Българска асоциация на софтуерните компании БАСКОМ и германската бизнес асоциация на малките и средни предприятия, беше подчертан потенциалът на българската ИТ екосистема и на българските компании като надежден партньор на баварските.
Генералният консул на България в Мюнхен Стефан Йонков представи пред участниците успешни истории на баварски компании в сферата на дигитализацията в България и подчерта, че партньорството в тази област се развива с устойчиво темпо, като подобни форуми допринасят за надграждане на успеха.
Зам.-министърът взе участие и във водещото международно събитие за електронния сектор SEMICON в Мюнхен. Там беше проведена дискусия относно Европейския законодателен акт за полупроводниците, който цели тласък на иновациите и конкурентоспособността на Европа. Бяха обсъдени предизвикателствата пред европейската полупроводникова индустрия, подкрепата за иновациите, достъпът до инструменти за стартиращи фирми, както и за малки и средни предприятия. По време на форума бяха представени успешни разработки и внедряване на авангардни технологии и решения.
Търговското изложение за полупроводникови продукти, материали и услуги в Европа представя най-новите иновации и разработки в областта на полупроводниковата индустрия и микроелектрониката. Събитието поставя силен акцент върху нуждите на пазара, включително разработване на нови материали, усъвършенствани технологии и иновативни процеси.