мир-viber_изображение_2024-10-22_17-39-08-670

Заместник-министърът на иновациите и растежа проф. Ангелов участва в Национален форум за съвременни космически изследвания в София Тех Парк, организиран от Съюза на физиците в Българи, клон „Космос“.На форума бяха представени възможностите за финансиране, кариери и образование в космическия сектор. Участие в него взеха още експерти от Европейската космическа агенция (ЕКА). По време на събитието бяха представени успешни български практики, включително на фирми, финансирани по Плана за европейска кооперираща държава (ПЕКД) на България с ЕКА. Фокус се постави върху иновациите с цел засилване на международното сътрудничество за създаване на нови бизнес партньорства.

„България участва в Споразумението „Артемида“ (Artemis Accords) на НАСА. То цели реализирането на мисии за мирно използване на дълбокия комос, включително Луната и Марс. В рамките на това споразумение страната ни се включва в международното взаимодействие в космическата индустрия. Предоставят се изключителни възможности за развитие на космически иновации в области като високи технологии, информационни технологии и свързаните с тях приложения. България има изграден капацитет в свързаните с космоса области: комуникации, наблюдение, безпилотни летателни апарати, киберсигурност, приложения на изкуствения интелект – събиране и обработка на големи данни, както и предоставянето на съответни услуги с космическа насоченост. Страната ни може да допринесе за формиране на вериги за добавена стойност, насочени към реализация на мисиите на „Артемида“, обясни проф. Ангелов. Зам.-министърът информира за срещата на директора на НАСА Бил Нелсън в Министерството на иновациите и растежа по-рано днес.

Проф. Ангелов отбеляза, че се работи по идеята за съдздаване R&D център за иновации в отбраната, който включва и космически аспекти. „Чрез партньорства между университети, компании и институциите, страната ще развие образователни и обучителни програми за космически приложения в подкрепа на развиващата се космическа индустрия “, каза той.

Зам.-министърът посочи още участието България във Фонда на НАТО за иновации и Ускорителя за иновациите в отбранителния сектор (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic (DIANA), по линия на които български компании могат да кандидастват за финансиране на проекти.

Проф. Ангелов заяви, че правителството подкрепя необходимостта от създаване на национален финансов инструмент насочен към подкрепа и ускоряване на иновациите в приоритетни сектори като отбрана, космически технологии, микроелектроника и изкуствен интелект.