
По повод първите 100 дни управление на правителството представяме обобщение на изпълнените приоритети за периода.
- Още в първите седмици беше изработена и представена Програма на правителството
- Беше приет държавният бюджет
- Ускоряване на плащанията по НПВУ с близо 41%, като към 24.04.2025 г. техният общ размер достига близо 2,2 млрд. лв.;
- Подадено на 16.04.2025 г. към ЕК изменение на НПВУ и предложение за глава REPowerEU, с което бе отпушен процесът по изпълнение.
- Представеното изменение дава възможност на страната ни да получи в пълен размер средствата от второто и третото плащане по НПВУ до края на годината.
- „Спасени“ са силно забавени, но ключови инвестиционни проекти от ПВУ – допълнителен подвижен състав за БДЖ, изграждане и реконструкция на ВиК инфраструктура, опазване на защитени зони, надграждане на Центъра за аерокосмически наблюдения – на обща стойност над половин млрд. лв., чрез прехвърлянето им към Кохезионната политика.
- Подаденото предложение по главата REPowerEU на стойност близо 480 млн. евро.
- Ускоряване на изпълнението на програмите по Кохезионната политика
- Сключени договори на стойност 1.365 млрд. лв.
- Разплатени над 427 млн. лв., което е близо една пета от всички разплатени средства от началото на програмния период
- Ръстът в договарянето и плащанията по част от програмите достига и дори надхвърля 30%
- Отворени за кандидатстване са и 11 нови процедури на стойност 700 млн. лв.
- Рестартиране на тунела под Шипка – предприети са спешни действия за отблокиране на проекта, предвиден за финансиране по програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027г.
- Извършен е междинен преглед на всички програми и промените са изпратени на Европейската комисия.
- В дебата за бъдещето на Кохезионната политика след 2028 г. на най-високо европейско ниво бе отстоявана позицията, че Кохезионната политика трябва да запази своя фокус върху най-бедните европейски региони, като бъде запазено териториалното й измерение и бюджетът й не бъде намаляван.
- Програмиране на Социалния план за климата
- Изпратен първи пакет инвестиционни предложения за целите на неформални технически консултации със службите на ЕК с цел спазване на срока от 30 юни 2025 г. за подаване на Социален план за климата, по който страната ни ще получи достъп до близо 2,5 млрд. евро.
- Изпратено искане до ЕК и ЕЦБ за изготвяне на извънредни конвергентни доклади и активна подготовка за въвеждане на еврото в страната
- Модернизиране на българската армия чрез пренасочване на европейски средства за нуждите на военната индустрия.
Подкрепа за бизнеса
- Министерството на иновациите и растежа е изплатило средства на българския бизнес за близо 200 млн. лв.
- По програмата за конкурентоспособност са сключени договори с 300 фирми, които ще получат подкрепа от над 94 млн. лв.
- Одобрени за финансиране с общо 114 млн. лв. бяха 1100 семейни компании и такива от творческите индустрии и занаятите. Предстои осигуряването на допълнителен ресурс за дружествата от резервните списъци.
- Средствата за разработване на иновации в предприятията бяха увеличени с още над 23 млн. лв., като достигнаха 147 млн. лв., които ще достигнат до над 400 компании.
- Бяха създадени две изцяло нови процедури, с които бързо и ефективно да бъде подкрепен бизнеса у нас. С 80 млн. лв. до края на годината ще се подпомогне ускоряването на процесите на дигитализация във фирмите, а с други 126 млн. лв. ще се повиши енергийната им ефективност и използването на енергия от възобновяеми източници.
Наука и иновации
- По програмата за научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация бяха договорени близо 149 млн. лв. за устойчивото развитие на Центровете за върхови постижения и Центровете за компетентност,
- С близо 1,2 млн. лв. бе създадена платформа за сътрудничество между бизнеса и научната общност. Тя предлага 1000 иновативни услуги, които компаниите могат да използват. В момента през оценка минават класирани проекти за общо над 5 млн. лв. по процедура за предоставяне на научни услуги на малки и средни предприятия.
- Три нови мерки с общ бюджет от почти 149 млн. лв. за подкрепа на развитието на съществуващи иновационни клъстери, на предприятия с „Печат за високи постижения“, както и за развитие на зелени и цифрови партньорства между бизнеса и научните организации и инфраструктури.
Промишленост и високотехнологичен капацитет
- 165 приключени договора по ПВУ за:
- Технологична модернизация,
- ИКТ,
- ВЕИ,
- Кръгова икономика.
- 4 инвестиционни проекта сертифицирани – 57 млн. лв., 205 нови работни места.
Изкуствен интелект и суперкомпютър
- В България ще се обособи една от шестте нови фабрики за изкуствен интелект на Европейския съюз. Страната ни спечели проект с финансиране от 90 млн. евро в конкуренция с някои от най-развитите страни, благодарение на съвместната работа между София Тех Парк и Института за компютърни технологии и изкуствен интелект (INSAIT). Българската фабрика BRAIN++ ще бъде разположена в технологичния парк и ще започне да се изгражда през 2026 г. Тя има за цел да надгради постигнатите резултати в позиционирането на България като регионален лидер в областта на иновациите в изкуствения интелект.
- Успешно завършено бе и надграждането на българския суперкомпютър Discoverer. Машината вече разполага с нови системи, които дават възможност да се предоставят и специализирани услуги в областта на изкуствения интелект на бизнеса, научната общност и публичния сектор в Европейския съюз. С новите възможности Discoverer+ ще е стратегически актив за развитие на науката и ще подпомогне разработването на приложения с промишлено и обществено значение за Европа.
Център за иновации в отбраната
- Експерти от Министерство на иновациите и растежа изготвиха и концепция за Центъра за иновации в отбраната, който ще бъде конструиран в най-кратки срокове
Целта е той да извършва научноизследователска и развойна дейност, както и изпитвания (testing) и сертификация на безпилотни летателни апарати. Центърът ще се занимава с индустриално сътрудничество, отбранителна индустрия и приложения с двойна употреба. Ще бъде ситуиран в София Тех Парк. Ще се развият и експертиза и способности в разработване (проектиране, прототипиране) и тестване на устройства, модули, системи, материали и технологии за отбранителни приложения и с двойна употреба.
Образование и STEM
- София Тех Парк стартира изпълнението на проекта „Европейски цифров иновационен хъб InnovationAmp“, финансиран с 9,5 млн. лв. от МИР.
Мисията на InnovationAmp e да се превърне в ключов център в Югозападен регион в Република България, подпомагащ конкурентоспособността на компаниите и ефективността на публичните власти чрез използването на съвременни технологии базирани на изкуствен интелект, големи данни и високоскоростни изчисления и да съдейства за положителното икономическо и социално развитие на региона и изграждането на цифрова иновационна общност.
- Изграждане на образователен STEM комплекс в София Тех Парк:
- Частна математическа гимназия и начално училище „Архимед“,
- Национален STEM център
България на Expo 2025 Osaka
- След 55 години България се завърна триумфално в Осака
- Българският павилион на световното изложение е обект на интерес от посетителите. Освен страна на уникални продукти като розовото масло и киселото мляко, България има възможност да докаже и способностите на българската индустрия, научни постижения, потенциал в иновациите и високите технологии, култура и история.