мир

Заместник-министърът на иновациите и растежа проф. Георги Ангелов откри първата за Пловдивския регион информационна сесия за възможностите за развитие в космическия сектор. Партньор на събитието е Индустриалният координатор на Европейската космическа агенция (ЕКА) за България.

В рамките на сесията български фирми и организации бяха запознати с успешни и вече реализирани проекти, както и получиха възможността да проведат индивидуални консултации с експерти от Агенцията. Предоставена беше още и информация по линия на сътрудничеството на страната ни с ЕКА в изпълнение на Плана за европейска кооперираща държава (ПЕКД) (Plan for European cooperating states (PECS).

„Министерството на иновациите и растежа координира дейностите, свързани с космическата политика на страната ни и работи за засилване на международното й участие в ЕКА, Агенцията на ЕС за космическа програма (EUSPA) и други глобални партньорства като споразуменията „Артемида“ на НАСА“, каза зам.-министър проф. Ангелов.

По думите му цел на МИР е да повиши нивото на членство на България в ЕКА. В момента страната ни е кооперираща членка на Агенцията, но чрез постепенно увеличаване на вноската й към нея, ще бъде неин напълно асоцииран член, което ще позволи по-сериозно финансиране за българските проекти в сектора. Проф. Ангелов посочи, че миналата година вноската на страната ни е с половин млн. евро повече спрямо предходната, достигайки 2,5 млн. евро.

Зам.-министърът добави, че в края на септември предстои отварянето на 11-тата тръжна процедура на ЕКА за България. По предишните процедури са реализирани проекти, свързани с отчитане качеството на въздуха в градовете, позициониране на плаващи обекти в морска среда, изграждане на модели за развитие на микробното разграждане на отпадъци, космически хранителни модули за екипажите и мониторинг на земеделски и горски райони. Проф. Ангелов посочи, че за успеха на един проект е ключово участието на членове от научноизследователската област.

мир