mir

В момента Българската банка за развие (ББР) е мощен пазарен инструмент на държавата в ключови сектори като инфраструктура, комуникации, свързаност, военно-промишлен комплекс, здравна и социална инфраструктура. С приетата от Министерския съвет нова стратегия на ББР и с промените в Устава й са въведени гаранции и правила, които правят невъзможна практиката да се отпускат необезпечени кредити като този от 2019 г. Банката през 2024 г. няма нищо общо с 2019 г. Това заяви министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов в предаването „Денят започва с Георги Любенов“ по БНТ.

Министър Карадимов подчерта, че като председател на Надзорния съвет на ББР от края на 2022 г. е предприел няколко значими мерки с цел банката да промени изцяло своя облик. Създаден е Консултативен съвет към НС на ББР, който включва националните работодателски организации, двата синдиката и Сдружението на общините като обществен гарант и публичен контрол върху дейността на банката. Подписан е меморандум с международната организация за борба с корупцията Transparency International, която е верифицирала всички вътрешни правила и процедури. Беше подчертано още, че ЕК е одобрила банката за прилагащ партньор по програмата InvestEU. „Тези мерки гарантират, че към 2024 г. банката няма нищо общо с банката през 2019 г.“, коментира Карадимов. По думите му, още като е влязъл в НС на ББР е направена пълна картина на големите кредитни експозиции. „Бяха изготвени протоколи за действие по тези кредитни експозиции. Не знам защо държавата се е задвижила сега, но още тогава сезирахме прокуратурата. Кредитът е отпуснат през 2019 г. В момента теоретично това няма как да се случи“, уточни Карадимов.   Министърът заяви, че ББР ще се опита да разработи финансов пазарен продукт, който да даде възможност на лица, заети в обществения сектор с право на обезщетение при пенсиониране, да могат да ползват частично дължимите им се суми предсрочно. „Търсим тази възможност дали под формата на нисколихвен кредит, или друг финансов инструмент. Основна цел на банката e интервенция в социалната инфраструктурата, което да укрепва включително и кадровия потенциал в ключови държавни сфери“, коментира още той и уточни, че става дума за пожарникари, полицаи, учители, военни и други.

По темата за парламентарните избори министърът на иновациите и растежа, като определен за координатор с решение на Министерския съвет, заяви, че трябва да бъде преодоляно наслоено недоверие в машинното гласуване. „Ние предлагаме, но ЦИК може да реши, усъвършенстване на два етапа – на удостоверяването на машините, като към него са включени флаш-паметите и софтуера, и подпомагане на процеса на контрол върху машините преди тяхната експедиция от складовете. „В понеделник ни предстои среща в ЦИК, на която ще отидат шестимата отговорни министри, за да обсъдим предложенията, които служебното правителство изпрати към ЦИК през седмицата. Длъжни сме да подпомогнем ЦИК, с всичко, което смятаме, че е необходимо за повишаване на прозрачността на изборите. Нашите предложения до ЦИК дават допълнителни гаранции за прозрачността и честността на изборния процес“, заключи Карадимов.

mir