Доброто образование позволява създаването на иновации с висока добавена стойност. Затова е изключително важно да промотираме образованието. Това каза зам.-министърът на иновациите и растежа проф. Георги Ангелов на международен форум за млади иноватори и предприемачи „South East European Innovators Challenge“ (SEEIC), чийто организатор е София Тех Парк. Това е първият регионален форум на Алианса за научно-технологичните паркове и иновационни екосистеми в Югоизточна Европа. Целта на събитието е да се превърне в платформа за общи проекти и инвестиции на стартиращи компании с технологичните паркове и иновационните зони от България, Сърбия, Турция, Румъния, Гърция и Черна Гора. Платформата ще насърчава иновациите и трансфера на технологии в региона чрез взаимодействие и сътрудничество.
По време на първия панел за лидерство ръководители на техпаркове и иновационни зони от Югоизточна Европа представиха възможностите за партньорство в различни области. Зам.-министър Ангелов представи достъпните инструменти за финансиране на проекти по линия на МИР, както и приноса на министерството, свързан с увеличаване на възможностите за финансиране на проекти с български участници – включването на страната в Иновационния фонд на NATO, Ускорителя в областта на иновациите в отбраната в северния Атлантик DIANA, инициативите, свързани с Европейския закон за чиповете, Споразумението „Артемида“ за мирно изследване на Дълбокия космос, Луната и Марс.
„София Тех Парк се утвърди като действащ хъб за иновации както за България, така и за Югоизточна Европа. Значението на иновациите вече е разпознато на високо политическо равнище в света, Европа и България“, каза проф. Ангелов. Той припомни, че ключовата роля на нововъведенията, научно-развойната дейност и образованието заемат основно място в доклада „Марио Драги“, както и в публикувания наскоро доклад на португалския министър на науката, технологиите и висшето образование Мануел Ейтор относно програма „Хоризонт Европа“.
В рамките на форума беше подписан меморандум за сътрудничество между представителите на организациите от България, Гърция, Румъния, Сърбия и Турция, членуващи в Алианса. На събитието бяха връчени и награди за успешен стартъп в Югоизточна Европа. Зам.-министър Ангелов поднесе първа награда българската компания, част от екосистемата на София Тех Парк Neuromorphica, която разработва иновативна система с двойно предназначение, базирана на чип с ядро и невроморфна мрежа за устройства с изкуствен интелект.
В заключение зам.-министър Ангелов отбеляза, че събития като настоящия форум са изключително важни за всички иноватори, изследователи, предприемачи, които имат капацитет да реализират проекти, защото получават улеснен достъп до партньори в региона. От друга страна, технологичните и иновационни паркове разширяват обсега на екосистемите си и увеличават възможностите за постигане на съвместни резултати.