Приоритет на Министерството на иновациите и растежа (МИР) е да работи за устойчиво социално-икономическо развитие и постигане на зеления преход. Чрез европейските фондове за насърчаване на инвестициите в иновации и конкурентоспособност в предприятията, МИР води и политики в подкрепа на опазването на климата и за развитие на иновациите в областта на възобновяемите енергийни източници, кръговата икономика, декарбонизацията и водородните технологии. Това заяви заместник-министърът на иновациите и растежа проф. Георги Ангелов на конференция, посветена на иновациите в подкрепа на климата, организирана от Стопанския факултет и Националния център за полярни изследвания към Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Събитието се провежда в рамките на 61-та сесия на Междуправителствения панел по климатични промени към ООН.
„МИР изготви Националната пътна карта за развитие на водородните технологии в страната, която има за цел да ускори научните изследвания и иновациите в сектора, както и комерсиализацията на водородните технологии“, напомни зам.-министърът на иновациите и растежа.
Участие в конференцията взеха още зам.-министърът на енергетиката Ива Петрова, представители на Министерството на околната среда и водите, деканът на Стопанския факултет на Софийския университет доц. Атанас Георгиев, директорът на Националния център за полярни изследвания проф. Христо Пимпирев и представители на академичната общност.