мир

Зам.-министрите Минчева и Ангелов проведоха среща в МИР с представители на Баварското държавно министерство на икономиката, регионалното развитие и енергетиката

Между България и Бавария са установени дългогодишни активни икономически връзки в редица области. Бавария е сред трите германски федерални провинции с най-голямо присъствие по линия на инвестициите в България и с най-висок дял в двустранния стокообмен. Над 940 баварски компании развиват производствена и търговска дейност в страната ни. Сред тях са технологични компании, водещи фирми от аутомотив сектора, както и малки, и средни фирми от различни сектори на икономиката. В Министерството на иновациите и растежа работим активно за привличане на инвестиции, особено във високотехнологични производства. Това заяви заместник-министърът на иновациите и растежа Веселина Минчева по време на среща с представители на Баварското държавно министерство на икономиката, регионалното развитие и енергетиката в МИР.

На срещата присъстваха проф. Георги Ангелов, зам.-министър на иновациите и растежа; Тобиас Готхард, държавен секретар; Урзула Хайнцер, зам.-директор на дирекция „Европа“; Соня  Миклай, главен управител на Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) и представител на Бавария в България; Катрин Ледерер, изпълнителен директор на Нюрнбергски панаир, Мориц Зайлер, ръководител на икономическия отдел в посолството на Германия в София и представители на Българската агенция за инвестиции към МИР.

Двете страни обсъдиха задълбочаване на българо-баварските икономически отношения и мерките за привличането на инвестиции.

България има икономически потенциал да се развива като регионален лидер в областта на цифровите технологии и иновациите, посочи още зам.-министър Минчева.

мирПроф. Ангелов каза, че в страната ни има устойчивост в приоритетни области като високи технологии, микроелектроника, иновации в отбраната. С особена важност подчерта развитието на космическите технологии и новите възможности пред сектора. Той заяви, че екосистемата в България се развива и МИР подкрепя бизнеса чрез различни финансови инструменти.

Ангелов добави, че тази седмица е участвал и във форум с представители на над 50 български и баварски компании от ИТ сферата в Мюнхен, като ги е насърчил да надграждат партньорствата чрез нови проекти.

От баварска страна заявиха готовност за сътрудничество в областта на микроелектрониката, изкуствения интелект и сектор космос. Държавният секретар Готхард акцентира и върху нуждата от подкрепа за стартиращи предприятия, като подчерта, че стартъпите са добра основа за междудържавно сътрудничество заради стремежа им да добиват опит едни от други.

 

През последните три години са сертифицирани проекти на немски инвеститори в Русе, Видин и София в автомобилната индустрия и ИТ сектора. До края на 2023 г. 14 сертифицирани проекта с участие на немски инвеститори са насърчени с различни финансови мерки от страна на държавата ни.