Министерството на иновациите и растежа полага системни усилия да укрепи участието на България в европейските космически програми. Работим усилено в сътрудничество с Европейската космическа агенция (ЕКА) към подобряване възможностите за участие на българските фирми и научни организации в тръжните процедури с оглед ускоряване процеса на преминаване на България към Асоциирана държава членка на ЕКА. Това каза заместник-министърът на иновациите и растежа проф. Георги Ангелов по време на информационен ден за Десетата тръжна процедура на ЕКА за България, в София тех парк. Организатор на събитието е Министерството на иновациите и растежа.
По време на форума експерти от Европейската космическа агенция представиха пред 60 български фирми и над 100 регистрирани участници насоки за успешно участие в процедурата. Представени бяха още възможности за участие в безплатни обучителни курсове и индивидуални консултации с експертите от Агенцията в помощ на потенциалните участници в нея.
Зам.-министърът посочи, че страната ни устойчиво увеличава вноската си по Плана за европейска кооперираща държава (ПЕКД), за да получи пълноценно участие в програмите на ЕКА. По думите му пълноправното асоциирано членство ще предостави повече възможности на българските фирми да работят в партньорство с други страни по програмите на ЕКА.
МИР напомня, че до момента по линия на ЕКА са подкрепени близо 50 български проекта на обща стойност над 8 млн. евро. Ползите от реализираните проекти доведоха до предоставяне на иновативни решения, включително и такива като изграждане на модели за разработване микробното разграждане на отпадъци, модули за космическа храна за екипажи, наблюдение на селскостопански и горски площи, проектиране на система за наблюдения на големи хидроенергийни резервоари /язовири/, захранващи системи от наносателити, наземни наблюдения на селскостопански и горски площи, а понастоящем и редица други.
Десетата тръжна процедура ще бъде отворена за подаване на проектни предложения на страницата на ЕКА от 9 октомври до 20 ноември 2024 г.