МИР

Правителството ще осигури пълна прозрачност на изборния процес в рамките на законовите ангажименти за материално-техническото обезпечаване на изборите. Особено внимание ще обърнем на видеонаблюдението в избирателните секции, защото това е един от ключовите елементи на прозрачността на изборите. Това заяви министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов в Пловдив, където проведе работна среща с областните управители на Хасково, Пловдив, Кърджали, Смолян, Пазарджик и с представители на териториалните звена на Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване“ (ГРАО).

Министър Карадимов започва от Пловдив поредица от работни срещи в качеството му на координатор по изпълнението на дейностите по организационно-техническата подготовка на изборите за Народно събрание на 27 октомври 2024 г. Целта е да се създаде работещ механизъм за координация между централната власт и областните управители при провеждането им.

„Днес подписах писмо до Централната избирателна комисия (ЦИК), съгласувано с ведомствата и институциите, които са ангажирани с провеждането на изборния процес. В него служебното правителство постави редица въпроси, които считаме, че трябва да бъдат решени, така че да бъдат засилени неговата прозрачност и доверието на гражданите в изборната система“, посочи министър Карадимов.

МИР

„Предлагаме да бъде разширен процесът по удостоверяване на техническите устройства за машинно гласуване (ТУМГ), като се добави и софтуерът за параметризация и съответствието на флаш-паметите, тъй като те са вид периферно устройство и представляват неразделна част от ТУМГ по време на машинното гласуване. Предлагаме на ЦИК да приеме решение, при което пломбите, запечатващи машините, да бъдат доставени от друго юридическо лице, различно от това, което полага пломбите на самите машини, с цел увеличаване на доверието, прозрачността и контрола в процеса. Предлагаме и да се води регистър на пломбите, като всяка предавана от доставчика машина на секционната избирателна комисия в приемо-предавателния протокол да бъде отбелязан и номерът на пломбата, с която тя е пломбирана“, посочи Карадимов. Друго предложение е при необходимост да се подпомогне ЦИК, като се осигурят 20-25 IT специалисти от държавната администрация, така че машините, които бъдат проверени да бъдат в значително по-голям обем, отколкото на последните избори. Сред предложенията е и при отпечатване на машините да се използва специализирана хартия на БНБ, както и останалата от предишните избори хартия да се унищожи, за да не остава съмнение за злоупотреби.

Министър Карадимов заяви, че усилията, които полага правителството са изцяло насочени към повишаване на доверието в изборния процес и подчерта, че политическата и законовата отговорност по провеждането на изборите носи Централната избирателна комисия.