През 2024 г. близо 1 млрд. лв. тръгват към българския бизнес по двете европрограми по линия на МИР
До месец и половина ще изработим новата стратегия на Българската банка за развитие. Сформираме работна група, в която ще участват ключови министерства, синдикати, работодатели, общини и експерти. Българската банка за развитие може да бъде мощен пазарен партньор на държавата, който да участва в ключови отрасли, където публичният сектор не може да се намеси. Това заяви министърът на иновациите и растежа доц. д-р Росен Карадимов в предаването „Лице в лице“ по БТВ.
Той подчерта, че новата стратегия трябва да бъде изготвена съгласно Закона за ББР. „Банката трябва да обслужва стратегически и структуроопределящи сектори“, заяви Карадимов, като даде пример с болниците – по думите му ББР би могла да финансира дълговете им, като по този начин няма да се натоварва държавният бюджет, а банката като кредитор ще контролира разходите на болницата.
Министър Карадимов заяви, че за година и половина ББР се е превърнала в една от най-прозрачните институции в държавата. „За установяване на пълна прозрачност в Министерството на иновациите и растежа ще направя подобна форма на Консултативния съвет, който създадох в Българската банка за развитие, за да има обществен контрол, следене на процедурите в рамките на закона, изработване на мерки, процедури и критерии“, обясни министърът.
Карадимов подчерта, че в структурата на Министерството на иновациите и растежа е и Фондът на фондовете, процедури по Плана за възстановяване и устойчивост и две европрограми – за Конкурентоспособност с бюджет от 3 млрд. лв. и Наука и бизнес – с бюджет 2.14 млрд. лв.
Министърът на иновациите и растежа заяви, че през 2024 г. близо 1 млрд. лв. тръгват към българския бизнес по двете европрограми.
По шестте вече приключили процедури по Плана за възстановяване над 12 000 фирми са подали проекти за 800 млн. лв. „Ако сме внимателни в целеполагането и прозрачни в процедурите с този финансов ресурс можем да постигнем реални резултати“, заяви Карадимов.
Той коментира и огромния интерес към процедурата по ПВУ за индустриалните паркове в България, която МИР администрира. Подадени са 20 проектни предложения, а бюджетът на процедурата е 212 млн. лв. „При максимален капацитет на процедурата ще бъдат покрити до 10 парка. В момента търсим други възможности за финансиране на всички проекти“, каза Карадимов. По думите му анализите на експертите в министерството показват, че България има нужда от около 35 индустриални парка. „Ако бъдат разумно направени, ще бъдат разкрити нови работни места, ще се привлекат чуждестранни инвеститори“, каза още министърът на иновациите и растежа.
Видео към интервюто на министър Карадимов тук