България подкрепя стремежа на Европейския съюз (ЕС) да продължи активното развитие на своите космически програми. Целта е да се включат повече услуги за потребителите в областта на отбраната, като се разчита на космически активи с двойна употреба и повишени изисквания за сигурност и същевременно се поддържа ангажимента за насърчаване на мира и стабилността, в съответствие с инициативите на ООН за отговорно поведение в космоса.
Това каза заместник-министърът на иновациите и растежа проф. Георги Ангелов на редовно заседание на Съвета на ЕС по конкурентоспособност – част „Космическо пространство“ в Брюксел. На заседанието министрите обсъдиха „Бъдещето на космическата политика на Съюза“.
За страната ни космическото пространство е стратегически актив, мотор за иновации, технологии и развойна дейност, включително технологии с двойна употреба, както и укрепване на конкурентоспособността на европейската икономика, посочи зам.-министър Ангелов.
Ключово за страната е постигането на устойчивост и гарантирането на технологичен суверенитет и стратегическа автономност на ЕС чрез увеличаване на публичните и частните инвестиции по веригата на стойността, както и подкрепата за научноизследователската и иновационна дейност, укрепването на възможностите за участие на стартиращи компании и малки и средни предприятия, продължаване на развитието на нови услуги, базирани на космически данни, както и гарантирането на автономен достъп до космоса.
В рамките на Съвета министрите, отговарящи за конкурентоспособността, приеха и „Заключения относно междинната оценка на Космическата програма на Европейския съюз“ и „Заключения относно засилване на европейските компетентности в космическия сектор.
„Водещ елемент за България е максимално ефективното използване на потенциала на космическите програми в подкрепа на създаването на нови пазари и бизнес възможности за индустрията, насърчаването на научните изследвания, иновациите и технологичното развитие, създаването на нови бизнес възможности във всички държавни-членки, задържане на квалифицирана работна сила в ЕС и стимулирането на икономическия растеж и конкурентоспособността“, заяви проф. Ангелов.